کامپیوتر همه کاره چیست؟

کامپیوتر همه کاره چیست؟

در این مقاله برآنیم تا شما کاربران گرامی را با ویژگی های فنی کامپیوتر همه کاره آشنا سازیم. بنابراین اگر از علاقمندان دنیای تکنولوژی هستید و یا قصد خرید یکی از کامپیوتر همه کاره های موجود در بازار را دارید مطالعه این مقاله را از دست ندهید. برای شروع بد نیست بدانید که کامپیوتر همه کاره ها در قیاس با کامپیوترهای رومیزی از قدرت و توانی مشابه برخوردارند. تفاوت این دستگاه ها با کامپیوترهای رومیزی آن است که جا و فضای بسیار کمتری را به خود اختصاص می دهند و از نظر ظاهر هم بسیار زیباتر و شکیل تر هستند. در طراحی کامپیوتر همه کاره تمامی قطعاتی که می بایست در کیس کامپیوتر جای بگیرند به پشت این دستگاه منتقل شده اند. بخش عمده نظم این دستگاه از آن روست که از سیم هایی که برای ارتباط دادن کیس و صفحه نمایش قبلا استفاده می شد دیگر خبری نیست. کامپیوتر همه کاره ها به لحاظ شکل ظاهری در واقع محصولی حد واسط لپ تاپ و کامپیوتر هستند. بدین معنا که این دستگاه از نظر فشردگی و نظم چیزی شبیه به لپ تاپ و به لحاظ شکل ظاهری، محصولی شبیه به کامپیوترهای رومیزی است.

 

کامپیوتر همه کاره چیست؟

در ارتباط با بازار فروش این محصول بد نیست بدانید که در چند سال اخیر، کامپیوترهای All-In-One توانسته اند قدرت برندینگ خود را به اثبات برسانند و فروش مناسبی را نیز رقم بزنند. این در حالیست که بازار فروش PC ها به شکل کلی با کاهش تقاضا مواجه بوده است. این دستگاه نسبتاً جدید، با سرعت رو به رشدی در حال جایگزین شدن با کامپیوترهای شخصی قدیمی است. شاید در آینده ای کامپیوتر همه کاره ها انتخاب نخست تمامی کاربران خانگی،کارمندان و … گردند و دیگر خبری از کامپیوترهای خانگی با کیس های حجیم نباشد.

 

مزایای کامپیوتر همه کاره

 • سهولت در کاربری (طراحی این دستگاه ها به گونه ای انجام شده که کابل ها در هنگان نصب اولیه به راحتی در جای خود قرار گرفته و تمامی کاربران –با اندک دانش فنی- می توانند نسبت به نصب و راه اندازی آن اقدام نمایند.)
 • حذف درهم ریختگی کابلها (نصب یک کامپیوتر رومیزی با طرح قدیمی، نیاز به کابلهای بسیاری نظیر کابل برق، کابل صفحه نمایش، بلندگوها، کیبورد، موس و تمام لوازم جانبی دیگر دارد. غالب این کابل ها در کامپیوتر همه کارهحذف شده است).
 • جذابیت (کامپیوتر همه کارهها از شکیل ترین و زیباترین دستگاه های تولید شده هستند. این دستگاه ها ضمن مزایای بیشماری که دارند به دلیل ظاهر فوق العاده شان، ظاهری خاص به فضای مورد استفاده می بخشند. اگرجه کاربر هزینه نسبتاً بالایی صرف خرید آنها می کند اما دستگاهی خارق العاده، محکم و شکیل را صاحب می گردد).
 • ویژگی هایی منحصر بفرد (برخورداری از صفحه نمایش لمسی، ویژگی تنظیم کیفیت بالا، کنترل از راه دور و حتی کنترل های وابسته به حرکت را برای بازی های ویدیویی).

 

 • عدم نیاز به خرید مانیتور مجزا (به دلیل برخوداری از صفحه نمایش LCD باریک و پیشرفته و یکپارچه سازی تمام قطعات داخلی کامپیوتر تاچ بدون کیس در داخل صفحه نمایش
 • سهولت در جابجایی کامپیوتر همه کاره(به دلیل یکپارچگی ساختار و قطعات و عدم نیاز به خرید قطعات اضافی کامپیوتر
 • کاربری آسان برای وب گردی و ایجاد سند
 • نیاز به فضای کم برای کامپیوترهای بدون کیس (مزیتی است به ویژه برای کاربران سازمان ها، ادارات، ساکنان آپارتمان و تمامی افرادی که فضای کافی برای نصب کامپیوترهای رومیزی دارای کیس نیستند).
 • کاهش مصرف برق و حرارت تولیدی (در این سیستم های حرفه ای قطعات داخلی حرارت کمتری را تولید کرده و از نظر هزینه و مصرف برق به صرفه تر بوده و کامپیوتر را خنک نگه می دارند که برای محیط زیست نیز بهتر است.)

معایب کامپیوتر همه کاره

معایب کامپیوتر همه کاره اگرچه در قیاس با ویژگی های مثبت این دستگاه چندان پررنگ نیست، اما آگاهی از آنها به ویژه برای آن دسته از کاربرانی که قصد خرید این محصول را دارند، بایسته و ضروری است. چرا که دستگاه های کامپیوتر همه کاره جزو محصولات نسبتاً گران قیمتی به شمار می آیند که متقاضیان، می بایست هزینه بالایی صرف تهیه و خرید آنها کنند. نظر کارشناسان این حوزه آن است که در یک بررسی اجمالی، به قطع، ویژگی های مثبت این دستگاه بر ویژگی های منفی آن غلبه خواهد کرد. اگر برای دانستن معایب کامپیوتر همه کاره کنجکاو شده اید، باید بدانید که:
 • در بررسی مزایا و معایب کامپیوتر همه کاره به این نتیجه خواهید رسید که محدودیت هایی در بروزرسانی رم و حافظه داخلی این دستگاه وجود دارد.
 • در کامپیوتر همه کاره ها اگر بخشی از کامپیوتر دچار اشکال شود این اشکال به باقی قطعات نیز تسری می یابد.
 • چندین برابر بودن هزینه تعمیر در این دستگاه در قیاس با کامپیوترهای معمولی شایان توجه است.
 • کامپیوتر همه کاره با توجه به هزینه ای که صرف خرید آن می شود سخت افزار ضعیفی دارد.
 • کامپیوتر همه کاره ها سریع تر از کامپیوترهای خانگی قدیمی می شوند
 • تمام کامپیوتر ها دارای بخشی هستند به نام BGA (یا Ball Grid Array) که در واقع، متصل کننده اجزای یک مادربرد به همدیگر است و چیپ ها، روی آن سوار می شوند. این بخش در واقع به مادربرد لحیم شده و توسط خود کاربر قابل تعویض نیست. در نتیجه شاید پردازنده ای که شما بخواهید آن را در کامپیوتر خود جای دهید، به طور کلی با BGA سیستم شما همخوانی نداشته باشد و متاسفانه راه حلی نیز برای این مشکل وجود ندارد.

آیا ارتقاء سیستم کامپیوتر همه کاره امکانپذیر است؟

کاربران دستگاه هایی نظیر لپ تاپ، کامپیوتر همه کاره ، pc و.. غالباً پس از قدیمی شدن دستگاه مورد استفاده شان، درصدد می گردند تا آن را ارتقاء دهند. اما اشکالی که در ارتباط با دستگاه های کامپیوتر همه کاره وجود دارد، -و کارشناسان آنرا یکی از معایب کامپیوتر همه کاره برشمرده اند- آن است که امکان ارتقاء این دستگاه در تمامی قطعات وجود ندارد. در این دستگاه امکان ارتقاء، صرفاً در مورد برخی قطعات نظیر رم (البته ارتقاء این بخش نیز محدودیت هایی دارد) و پردازنده وجود دارد. برخی AIO ها اجازه می دهند تا میزان رم و حافظه داخلی آنها را ارتقا دهید و البته این دو ویژگی، در تعدادی از مدل ها نیز وجود ندارند. متاسفانه AIO ها، سریع تر از نمونه های عادی، قدیمی می شوند. شما در کامپیوترهای عادی، می توانید اجزا را به راحتی بروز رسانی کنید اما یک AIO، به طور کلی برای بروز رسانی شدن طراحی نشده است. از دیگر معایب کامپیوتر همه کاره آن است که در این دستگاه امکان ارتقاء نمایشگر یا بلندگوها نیز وجود ندارد. اگر چه این بخشها دیرتر از پردازنده کامپیوتر همه کاره قدیمی می شوند اما، روزی می رسد که خارج از رده حساب شوند.
دیدگاه‌ها 0

*
*